Calgary Stampede 5km
Kim Bennett – 0:19:25, 2nd female OA

Limestone Mile
Tammy Pigeon – 0:07:06
Mark Kerr – 0:05:41

Edmonton lululemon 10km
Breanna Cotton – 0:47:58
Melissa Raven – 0:43:13
Lee Kennett – 0:36:54
Carla Kramer – 0:43:16
Kim Doerksen – 0:39:28
Rose Cass – 0:49:20
Meaghan Murray – 0:51:49
Laurel Richardson – 0:39:01
Dania Spillet – 0:41:40, PB
Allison Peterson – 0:43:17, PB

Wolfe Island Classic 5km
Mark Kerr – 0:20:59
Annie Riel – 0:22:21

Tynehead Race – 8 Hour Ultra
Chen Li – 73.7km

KneeKnacker
Craig Fowler – 2nd OA
Miriam Trotscha – 6th female

5 Peaks Cypress
Justin Yan – 1:24:10
Harrison Glotman – 1:04:46, 8th OA
Hope Moir – 1:32:05
Fainne Martin – 1:20:54

Farm 5km, Ottawa
Stephen Andersen – 0:18:36, PB

Summerfast 10km
Jan Duzinkiewicz – 0:38:49, PB
Richard Kirk – 0:35:58
Ross Cass – 0:49:06
Thom Green – 0:42:58
Fainne Martin – 0:43:44
Chris Atkinson – 0:46:10, PB
Lawrence Buchan – 0:38:21
Sean Del Ben – 0:49:38, PB
Mark Nelson – 0:42:38
Fiona Jackson – 0:46:42
Katie Gordon – 0:47:55
Kyle Bryce – 0:51:53
Kim Nguyen – 0:56:33
Matt Murdoch – 0:37:38
Liam Baird – 0:40:17
Andrea Chambers – 0:46:53
Melissa Rave – 0:44:03
Felix Yu – 0:42:28, PB
Fergus Kung – 0:38:25
Lissa Zimmer – 0:37:04
Ellis Gray – 0:39:50, PB
Kathryn Williamson – 0:43:52
Patrick Swadden – 0:38:18
Nadine Robinson – 0:41:29
Nic Huang – 0:36:54, PB
Andrew Geiger – 0:34:01, PB
Ryan Hobson – 0:39:49, PB
Aaron Carveth – 0:39:39, PB
Matt Deiderichs – 0:42:30, PB
Shirley Wood – 0:46:11, PB
Gary Franco – 0:47:32
Russ Esau – 0:36:11
Rob Watson – 0:31:23
Emelyn Ticong – 0:54:48, PB
Natalie Ivanova – 0:50:34, PB
Tony Tomsich – 0:32:56
Dayna Gerson – 0:57:58
Kara Naish – 0:51:37

Totem to Totem 10k
Shae-lynn Pearson – 0:49:48, PB

Firefly Trail Race
Steve Mahood, 12km – 2:01:21
Kelsey Hunter, 12km – 1:28:02
Neil McCallum, 18km – 2:27:13, 3rd OA

Lindsay Milk Run 10km
Julie MacDonald – 0:43:41

Beaches Jazz Half Marathon Toronto
Jon Minkarious – 1:17:53, PB & 5th OA
Esther Lee – 1:34:31
Kyla Wilkinson – 1:37:24, PB
James Watkins – 1:16:34, PB & 3rd OA
Ben Gustafson – 1:12:28, PB & 1st OA
Ali Crandall – 1:49:51, PB
Linda Quinteros – 2:02:55
Tyler Ashurt – 1:21:55, PB

Fast Days of Summer 5km
Jill Emery – 0:21:20, 2nd female

National Capital 5km
Victoria Asikis – 0:22:57, 3rd female

NYRR Team Champs 5 Miler
Kate Gustafson – 0:28:46, 8th OA

Ironman Canada
Katherine Lavoie – 12:11:48, First Ironman!

Ironman Canada 70.3
Mark Dawson – 5:23:57

Jack and Jill Marathon
Jim Novotny – 3:44:00, PB
Craig Roy – 3:04:00, PB
Chris Atkinson – 3:53:36, PB
Tommy Cheng – 3:05:03, PB & BQ
Sarb Kaler, half-marathon – 1:36:36, PB

Buckin’ Hell 50km
Rhys Hill – 6:38:32

Buckin’ Hell 30km
Chen Li – 4:27:46
Justin Yan – 4:24:47
Dante Luciani – 3:45:24
Fainne Martin – 3:48:45
Genevieve Martin – 5:10:56

Tely 10
Joel Clarke-Ames – 1:01:57
Fraser Clift – 0:59:29
Kerri Andreas – 1:07:10

15mile Trail Run
Caitlin Wood – 3:50:00

Terrace Half Marathon
Brent Webb – 1:37:00

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *